Overslaan en naar de inhoud gaan

Gemeenschapskrant Gemeenschapscentra vzw 'de Rand'

De kleuren van Kodak

02/02/26

De ontkleuring van het straatbeeld is een van de meest betreurenswaardige evoluties van de afgelopen decennia. Check op sociale media eens de commentaren onder nostalgische foto’s die de kleurenpracht in herinnering brengen van ons wagenpark in de jaren 60, 70 en 80.

(c) Tine De Wilde

Er komt dan geen einde aan de lofzang op al die blauwe kevers, rode eenden en groene jaguars die inmiddels allemaal uitgestorven diersoorten zijn. Wij reden vroeger met zijn allen met Matchbox-autootjes door Legolandschappen. Want ook de gele en oranje trams en bussen, de rood-witte palen van de verkeerslichten, de schreeuwerige anoraks van de schoolgaande jeugd, de gebloemde hoofddoekjes van oudere dames en de gele en blauwe truien van Johan Verminnen zorgden voor kleur in het straatbeeld. Er was geen sprake van ‘black chique’ of ‘ton sur ton’. Greige en taupe waren niet eens uitgevonden. Zwart was de ‘kleur’ van tegenculturen en ondergrondse figuren.

In deze rubriek gaan we de volgende maanden kijken naar opmerkelijke details in het straatbeeld van onze gemeente. Deze reclame van Kodak vormt daarvoor een geschikt beginpunt. Want Kodak gaat over kijken. De Eastman Kodak Company bracht de eerste camera voor amateurfotografen op de markt, nadat het de rechten op het celluloid-filmrolletje had verworven van de uitvinder ervan, die uit North-Dakota kwam.

Het toestel zou daarom eerst ‘Nodak’ heten. George Eastman maakte er Kodak van en werd steenrijk. Als filantroop zou hij later ook in heel de wereld tandheelkundige instituten voor kinderen bouwen, zoals het Eastman-gebouw in Brussel, waar nu het Museum van Europa is gevestigd.

Het reclamebord is op zichzelf eigenlijk een foto: een beeld dat je weer naar het verleden flitst

Michaël Bellon

In Wemmel moeten we het doen met deze gevelreclame van Kodak. Maar die getuigt wel nog van dat kleurige Kodak-color-straatbeeld waartoe ook neonletters, reclamepanelen en uithangborden bijdroegen. Toegegeven, de enorme bak rood en geel heeft misschien een beetje van zijn glans verloren. Net zoals het bedrijf zelf, dat de digitalisering maar ternauwernood overleefde. Toch zou het reclamebord als erfgoed beschermd moeten worden. Omdat het op zichzelf eigenlijk een foto is: een beeld dat je weer naar het verleden flitst. Sta dus voortaan even stil voor dit kleurrijke Kodakmoment als je er passeert. Want kleurt vandaag een fietsstraat rood of een fietspad geel, dan volgt van dezelfde grijze massa die vroeger alles beter en kleurrijker vond de kritiek dat een straat toch geen kleurboek is. En waarom niet? Zeker in de gemeente van tekenaar Tom Schamp zouden de straten onze dag mogen kleuren.

Tekst: Michaël Bellon
Foto: © Tine De Wilde
Uit: zandloper februari

Meer nieuws

  • RandKrant: hét magazine over de Vlaamse rand. Portretfotografe Eva Verbeeck: 'Als je jonge mensen serieus neemt, vertellen ze vaak bijzondere dingen."

    Begin je dag met een goed verhaal.

    05/10/26

    Haal de nieuwe RandKrant aan ons onthaal!

  • Interview met Yoline & Sidney van Begrafenis van een goudvis

    28/09/26

    Je goudvis begraven: het klinkt misschien absurd, maar schuilt er niet in elk verlies een diepmenselijk verhaal over wat afscheid nemen met ons doet? Het is alvast het vertrekpunt van Begrafenis van een goudvis. Een voorstelling van Yoline Denys en Sidney Van Genechten waarmee ze rouw uit de taboesfeer willen halen.

  • De week van: Massimo Dendooven

    28/09/26

    Trainen bij de Remco Evenepoel Academy, tussendoor zelf kilometers malen en in het weekend af en toe een koers rijden. De week van Massimo Dendooven uit Wemmel draait voor een groot stuk rond de fiets. Hij koerst nog maar een jaar, maar weet waar hij naartoe wil. ‘Ik wil graag een wedstrijd winnen.’